Ruckus 901-R710-US00 Zoneflex 802.11ac Dual Band Radio Wireless Access Point
- Brand: Ruckus
- Product Code: 901-R710-US00
- Availability: In Stock
Product Description
Ruckus Zoneflex 802.11ac Dual Band Radio Wireless Access Point
Highlighted Features
- Ruckus
- Zoneflex
- 802.11ac
- Dual Band Radio
- Wireless Access Point
- Retail Part #: 901-R710-US00
Note: All product details are provided by RUCKUS.
The Ruckus Wireless ZoneFlex R710 Dual-Band 802.11ac Wave 2 Access Point, also known as 901-R710-US00, is a high-performance wireless access point designed for indoor use. It supports the latest 802.11ac Wave 2 standard, providing fast data transfer rates and reliable connectivity.
Wireless Access Point | |
| Brand: | Ruckus |
| Product Type: | Wireless Access Point |
| Product Model: | R710 |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ac |
| Wireless Transmission Speed: | 1.69 Gbit/s |
| Frequency Band: | 2.4 GHz - 5.4 GHz |
| Antennas: | Eight Internal Antennas |
| Form Factor: | Ceiling Mountable |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 3 lb |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |