R87FK Dell 1.92TB MLC SAS 12Gbps 2.5" RI Internal Solid State Drive 0R87FK
- Brand: DELL
- Product Code: R87FK
- Availability: In Stock
Product Description
Dell 1.92TB MLC SAS 12Gbps 2.5" RI Solid State Drive
Highlighted Features
- Dell
- 1.92TB
- 12Gbps
- 2.5"
- Multi-level-Cell
- SAS
- Read-Intensive
- Solid State Drive
- Retail Part #: R87FK
- Optional Part #: 0R87FK
Note: All product details are provided by Dell.
Dell offers different solid-state drive (SSD) solutions to meet different customer needs. Enterprise SSDs as a class are unique to client or consumer-based SSD in terms of reliability - performance and architecture. While consumer-based SSDs - such as those utilized in notebooks are designed with a focus on consumer-based workloads - rigidity and battery life - enterprise-class SSDs are designed around enterprise application I/O (input/output) requirements with the primary attribute focus being on random I/O performance and reliability.
Specification | |
| Brand: | Dell |
| Device Type: | Solid State Drive |
| Storage Capacity: | 1.92TB |
| Data Transfer Rate: | 12Gbps |
| Interface: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" |
| Best Use: | Read Intensive |
| Sequential Read: | Up to 1900 Mbps |
| Sequential Write: | Up to 850 Mbps |
| 4K Random Read: | Up to 270,000 IOPS |
| 4K Random Write: | Up to 22,000 IOPS |
| MTBF: | 2 Million Hours |
| Operating Temperature: | 0° to 55°C |
| Device Supported: | Server |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2 l b |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |
Compatibility | ||
| Poweredge R520 | Poweredge R630 | |
| Poweredge R640 | Poweredge R720 | |
| Poweredge R720xd | Poweredge R730 | |
| Poweredge R730xd | Poweredge R740 | |