Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
M91TJ Dell 800GB 12Gbps SAS Mixed Use 512n 2.5" Solid State Drive
Product Description
Dell 800GB 12Gbps SAS Mixed Use 512n 2.5" Solid State Drive
Highlighted Features
- Dell
- 800GB
- 12Gbps
- SAS
- Mixed Use
- 512n
- 2.5"
- Solid State Drive
- Retail Part #: M91TJ
- Optional Part #: 0M91TJ
Note: All product details are provided by Dell.
Dell offers different solid-state drive (SSD) solutions to meet different customer needs. Enterprise SSDs as a class are unique to client or consumer-based SSD in terms of reliability - performance and architecture. While consumer-based SSDs - such as those utilized in notebooks are designed with a focus on consumer-based workloads - rigidity and battery life - enterprise-class SSDs are designed around enterprise application I/O (input/output) requirements with the primary attribute focus being on random I/O performance and reliability.
Specification | |
| Brand: | Dell |
| Device Type: | Solid State Drive |
| Storage Capacity: | 800GB |
| Data Transfer Rate: | 12Gbps |
| Form Factor: | 2.5" |
| Interface: | Serial Attached SCSI |
| Features: | Mixed Use |
| Device Supported: | Server |
| Bytes Sector: | 512n |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2 l b |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |
Compatibility | ||
| PowerEdge T20 | PowerEdge T110 (Gen II) | |
| PowerEdge T620 | PowerEdge T630 | |
| PowerEdge R210 (Gen I, II) | PowerEdge R220 | |
| PowerEdge R510 | PowerEdge R650xs | |
| PowerEdge C1100 | PowerEdge C6100 | |
| PowerEdge M420 | PowerEdge M420 |