Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
822788-001 HPE 1.6TB 12Gbps Mixed Use SC SAS 2.5" Internal SSD
from
$361.25
Ex Tax: $340.00
- Stock: 4
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 822788-001
- Weight: 2.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 822788-001
Product Description
HPE 1.6TB 12Gbps Mixed Use SC SAS 2.5" Internal SSD
Highlighted Features
- HPE
- 1.6TB
- 12Gbps
- Mixed Use
- Smart Carrier
- SAS
- 2.5"
- Internal SSD
- Part #: 822788-001
Note: All product details are provided by Hewlett Packard Enterprise.
HPE Enterprise Solid State Drives (SSDs) deliver exceptional performance and endurance while reducing power consumption for customers with applications requiring high random read and write IOPs performance. You can prevent data loss and monitor the SSD life with HPE Smart SSD Wear Gauge compatibility in management tools. These drives deliver higher performance - better latency and more power-efficient solutions when compared with traditional rotating media (SSD). Plus they fit seamlessly into the existing HPE server infrastructure.
Specification | |
| Brand: | HPE |
| Product Type: | Solid State Drive |
| Storage Capacity: | 1.6TB |
| Form Factor: | 2.5" |
| Interface Type: | SAS |
| Best Use: | Mixed Use |
| Drive Carrier: | Smart Carrier |
| Data Transfer: | 12Gbps |
| 4KB Random Read: | 95K IOPS |
| 4KB Random Write: | 73K IOPS |
| Power Consumption: | 9 W |
| Operating temperature: | 0 - 60 °C |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2 lb |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 |
Miscellaneous | |
| Device Supported: | Server |
| Environmentally Friendly: | Yes |
Compatibility | ||
| Proliant BL460c (G10) | Proliant DL20 (G10) | |
| Proliant DL60 (G10) | Proliant DL80 (G10) | |
| Proliant DL160 (G10) | Proliant DL325 (G10) | |
| Proliant DL360 (G10) | Proliant DL380 (G10) | |
| Proliant DL385 (G10 G10+) | Proliant DL388 (G10) | |
| Proliant ML30 (G10) | Proliant XL230k (G10) | |