Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
HMA82GR7AFR8N-UH Hynix 16GB PC4-19200 DDR4-2400MHz ECC Reg Dual Rank Memory
from
$18.06
Ex Tax: $17.00
Highlighted Features
- Memory
- 16GB
- Dual Rank
- CL17
- PC4-19200
- DDR4-2400MHz
- 1.2V
- Registered
- Memory Speed 2400MHz
- Retail Part #: HMA82GR7AFR8N-UH
Note: All product details are provided by Hynix.
SK Hynix Registered DDR4 SDRAM DIMMs (Registered Double Data Rate Synchronous DRAM Dual In-Line Memory Modules) are low power, high-speed operation memory modules that use DDR4 SDRAM devices. These Registered SDRAM DIMMs are intended for use as main memory when installed in systems such as servers and workstations.
Memory Specification | |
| Brand: | Hynix |
| Size: | 16GB |
| Memory Speed: | 2400MHz |
| Memory Specification: | PC4-19200 |
| Memory Standard: | DDR4 |
| Type: | Memory |
| Memory Technology: | DDR4 SDRAM |
| Features: | Single Rank |
| CAS Latency: | CL17 |
| Form Factor: | DIMM |
| Buffered/Registered: | Registered |
| Error Checking: | ECC |
| Number of Pins: | 288-pin |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.20 lb |
| Depth: | 6.75 in |
| Height: | 1.00 in |
Slot Required | |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Qty: | 1 |