Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
HMA42GR7MFR4N-TF Hynix 16GB PC4-17000 DDR4-2133MHz ECC Reg CL15 Dual Rank Memory
from
$140.25
Ex Tax: $132.00
Highlighted Features
- Memory
- 16GB
- Dual Rank
- CL15
- PC4-17000
- DDR4-2133MHz
- Registered
- Memory Speed 2133MHz
- Retail Part #: HMA42GR7MFR4N-TF
Note: All product details are provided by Hynix
SK Hynix Registered DDR4 SDRAM DIMMs (Registered Double Data Rate Synchronous DRAM Dual In-Line Memory Modules) are low power, high-speed operation memory modules that use DDR4 SDRAM devices. These Registered SDRAM DIMMs are intended for use as main memory when installed in systems such as servers and workstations.
Memory Specification | |
| Brand: | Hynix |
| Size: | 16GB |
| Memory Speed: | 2133MHz |
| Memory Specification: | PC4-17000 |
| Memory Standard: | DDR4 |
| Type: | Memory |
| Memory Technology: | DDR4 SDRAM |
| Features: | Dual Rank |
| CAS Latency: | CL15 |
| Form Factor: | DIMM |
| Buffered/Registered: | Registered |
| Error Checking: | ECC |
| Number of Pins: | 288-pin |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1 lb |
| Depth: | 6.75 in |
| Height: | 0.5 in |
Slot Required | |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Qty: | 1 |