GLC-LH-SMD Cisco 1Gbps 1000Base-LX/LH MMF and SMF 1300nm SFP Transceiver Module
- Brand: CISCO
- Product Code: GLC-LH-SMD
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- Cisco
- 1Gbps
- SFP+
- 1000Base-LX/LH
- LC Connector
- 1300nm
- Transceiver Module
- Retail Part #: GLC-LH-SMD
Note: All product details are provided by Cisco System
The industry-standard Cisco Small Form-Factor Pluggable (SFP) Gigabit interface converter is a hot-swappable input/output device that plugs into a Gigabit Ethernet port or slot, linking the port with the network.
Transceiver | |
| Brand: | Cisco |
| Product Type: | SFP (mini-GBIC) |
| Product Model: | GLC-LH-SMD |
| Application / Usage: | Data Networking |
| Interfaces / Ports: | 1 x LC/PC Duplex 1000Base-LX/LH |
| Data Transfer Rate: | 1Gbps |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Optical Wavelength: | 1310nm |
| Distance Supported: | 10km |
| Media Type Supported: | Optical Fiber |
| Network Technology: | 1000Base-LX/LH |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Connectivity Technology: | Wired |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 75 g |
| Height: | 0.85 cm |
| Depth: | 5.65 cm |
| Width: | 1.34 cm |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Expansion / Connectivity | ||
| Compatible Slots | 1 x SFP (mini-GBIC) | |
| Interfaces | 1xEthernet 1000Base-Lx/1000Base-LH | |
| - LC/PC single-mode x 2 |