CPAK-100G-LR4 Cisco 100GBASE-LR4 10km 1310nm SMF Transceiver Module
- Brand: CISCO
- Product Code: CPAK-100G-LR4
- Availability: In Stock
Product Description
Cisco 100GBASE-LR4 10km 1310nm SMF Transceiver Module
Highlighted Features
- Cisco
- 100GBASE-LR4
- 10km
- 1310nm
- Single-Mode Fiber
- Transceiver Module
- Plug-in Module
- Retail Part #: CPAK-100G-LR4
- Optional Part #: 800-39910-08
Note: All product details are provided by Cisco Systems.
Cisco CPAK® 100GBASE fiber modules for Cisco® switches and routers offer a selection of high-density 100-Gbps connectivity solutions. The modules are especially well suited for connections in enterprise and service provider data centers and in service provider edge networks.
Transceiver | |
| Brand: | Cisco |
| Device Type: | CPAK Transceiver Module |
| Data Transfer Rate: | 100Gbps |
| Interfaces: | 100GBase-LR4 |
| Data link Protocol: | 100 Gigabit Ethernet |
| Optical Wavelength: | 1310nm |
| Max Distance: | 10km |
| Fiber Mode Supported: | Single-mode |
| Power Consumption: | 5.5 W |
| Operating Temprature: | 0 to 70°C |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Connectivity Technology: | Wired |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 1 lb |
Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly: | Yes |