In Stock
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
869081-B21 HPE Smart Array P408i-p SR Gen10 12G SAS 2 Port Modular Controller
$285.00
- Stock: In Stock
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 869081-B21
- Weight: 1.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 869081-B21
Product Description
HPE Smart Array P408i-p SR Gen10 12G SAS 2 Port Modular Controller
Highlighted Features
- HPE
- P408i-p
- 12Gbps
- Smart Array
- PCI Express 3.0 x8
- SAS
- Dual Port
- Controller Card
- Retail Part #: 804394-B21
- Optional Part #: 871040-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HPE Smart Array P408i-p Controller is a standard Flexible Smart Array, SAS RAID controller that provides enterprise class storage performance & data protection. It features two internal physical links and delivers increased server uptime by providing advanced storage functionality & pre-failure warning.
Controller Card Specification | |
| Brand: | HPE |
| Product Type: | SAS Controller |
| Data Transfer Rate: | 12Gbps |
| Upgrade Type: | System Specific |
| Sub-Category: | Smart Array |
| Generation: | P408i-p |
| Interface: | SAS 12Gb/s / SATA 6Gb/s |
| Host Interface: | PCI Express 3.0 x8 |
| Cache: | 2GB Flash Backed Write Cache |
| RAID Level: | 0 1 5 6 10 50 60 1 ADM 10 ADM |
| Number of SAS Ports: | 8 |
| SAS Connector: | 2 |
| Form Factor: | Plug-in Card |
Dimension | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 1 lb |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC Linux |
| Environmentally Friendly: | Yes |
Compatibility |
| ProLiant DL360 (G10) | ProLiant DL560 (G10) |