Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
840133-001 HPE Ethernet 10/25Gb 2-port 631FLR-SFP28 Adapter
from
$43.03
Ex Tax: $40.50
- Stock: 4
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 840133-001
- Weight: 2.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 840133-001
Highlighted Features
- HP
- 25Gigabit/s
- 631FLR-SFP28
- PCI Express 3.0 x8
- Dual Port
- Network Interface Card
- Retail Part #: 840133-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HP 25GB ETHERNET - 631FLR-SFP28 is a high performance PCI Express (PCIe) Dual Port, copper, multifunction Gigabit Server Adapter for the discerning ProLiant customer used to optimum performance.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Network Interface Card |
| Device Type: | Ethernet Network Adapter |
| Product Model: | 631FLR-SFP28 |
| Data Transfer Rate: | 25Gigabit/s |
| Interface: | PCI Express 3.0 x8 |
| Total Number of Ports: | Dual Port |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.61 lb |
| Height: | 2.36 in |
| Depth: | 9.84 in |
| Width: | 8.46 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | Server |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| N/A |