Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
830262-001 HPE 1600W Flex Slot Hot-Plug Platinum Low Halogen P-Supply
from
$74.36
Ex Tax: $69.99
- Stock: 4
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 830262-001
- Weight: 1.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 830262-001
Highlighted Features
- HP
- 1600W
- Hot-Plug
- Flex Slot
- Power Supply
- Low Halogen
- Retail Part #: 830262-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HP Flexible Slot Power Supplies, a common electrical and physical design that allows for hot plug, tool-less installation into HP-ProLiant Gen10 Performance Servers. HP Power Discovery Services which focus on increasing compute density while reducing data center outages.
Power Supply Specification | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Power Supply |
| Voltage: | 200V - 240V AC |
| Output Power: | 1600 Watts |
| Upgrade Type: | System Specific |
| Generation: | G9 , G10 |
| Specification Compliance: | Flex Slot |
| Efficiency: | 96% |
| Fan: | Internal |
| Hotpluggable: | Yes |
| Form Factor: | Plug in Module |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 910 g |
| Height: | 4.04 cm |
| Depth: | 22.53 cm |
| Width: | 6.8 cm |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |