Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
- Stock: 6
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 793674-001
- Weight: 3.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 793674-001
Highlighted Features
- Hard Drive
- 4TB
- SAS
- 12Gb/s
- Hot-swap
- 3.5-Inches LFF
- Smart Carrier Tray Attached
- Retail Part #: 793674-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Do your servers need high-performance SAS disk drives for both your mission-critical and storage driven applications? HPE Server SAS Hard Drives for enterprise and midline applications deliver high-performance solutions for hosting high transaction based applications. They are available in HPE Smart Carrier, HPE Standard Hot Plug Carrier and HPE Non-hot Plug Carrier. HPE Server SAS Hard Drives are available in 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and come in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements supporting enterprise and midline applications. The SAS interface was specifically engineered to deliver high availability where enterprise-class data storage, performance, reliability and data integrity are crucial.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HP |
| Size: | 4TB |
| Form Factor: | 3.5" LFF |
| Data Transfer Rate: | 12Gb/sec |
| Type: | Hot-swap |
| Generation: | SAS |
| Bytes per Sector: | 512 |
| Enclosure: | Internal |
| Hot Pluggable: | Yes |
| Interface: | Serial-Attached SCSI |
| Rotational Speed: | 7200 rpm |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2 pounds |
| Height: | 1.1 in |
| Depth: | 6.7 in |
| Width: | 4.2 in |
Temperature Specifications | |
| Min Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Operating Temperature: | 95 °F |
Compatibility | ||
| ProLiant DL20 Gen9 | ProLiant DL80 Gen9 | |
| ProLiant DL120 Gen9 | ProLiant DL160 Gen9 | |
| ProLiant DL180 Gen9 | ProLiant DL320e Gen9 | |
| ProLiant DL360e Gen8 | ProLiant DL380e Gen9 | |
| ProLiant DL360p Gen8 | ProLiant DL388 Gen9 | |
| ProLiant BL420c Gen8 | ProLiant BL460c Gen8 | |
| ProLiant ML110 Gen9 | ProLiant ML150 Gen9 | |
| ProLiant ML310e Gen9 | ProLiant ML350 Gen9 | |
| ProLiant ML350e Gen9 | ProLiant SL200t Gen9 | |
| ProLiant SL230s Gen9 | ProLiant SL530s Gen9 | |
| ProLiant SL2500 SL4550 Gen8 Gen9 | ProLiant SL4545 Gen8 Gen9 | |
| ProLiant SL454x Gen8 Gen9 | ||