Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
- Stock: 1
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 749796-001
- Weight: 4.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- UPC: 887758376928
- MPN: 749796-001
Highlighted Features
- HP
- 2Gb
- P440ar
- Smart Array
- PCI Express X8
- SAS
- 2-port
- FBWC
- Controller Card
- Part #: 749796-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Are you looking to protect your data with storage inside the server or secure encrypt your data without occupying a PCIe slot? The HP Smart Array P440ar Controller is a Flexible Smart Array, 12 Gb/s SAS RAID controller that provides enterprise-class storage performance, increased internal scalability with SAS Expander Card, and data protection for HP ProLiant Gen9 rack and tower servers. It features eight internal physical links and delivers increased server uptime by providing advanced storage functionality, including online RAID level migration between any RAID levels with flash backed write cache (FBWC), global online spare, and pre-failure warning. The Gen9 family of controllers supports the HP Smart Storage Battery. With HP Smart Storage Battery, multiple Smart Array controllers are supported without needing additional backup power sources for each controller, resulting in simple upgrade process.
Controller Card Specification | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | SAS Controller |
| Data Transfer Rate: | 1.2 GBps |
| Upgrade Type: | System Specific |
| Sub-Category: | Smart Array |
| Data Backup Type: | Flash Backed Cache |
| Buffer Size: | 2GB |
| Generation: | P440ar |
| Interface Type: | PCI Express 3.0 X8 |
| RAID Level: | 0, 1, 1, 10, 10, 5, 50 , 6 , 60 |
| Number of SAS Ports: | Dual |
| Controller Interface Type: | SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Supported Devices: | Hard Drive / Disk Array Raid |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1 pounds |
| Height: | 2.6 in |
| Depth: | 8.7 in |
| Width: | 9.1 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| ProLiant DL360e Gen9 | ProLiant ML150 Gen9 | |
| ProLiant DL380 Gen9 | ProLiant ML350 Gen9 | |
| ProLiant DL388 Gen9 | ||