Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
701530-001 HP FlexFabric 10Gb 2-port 534M Ethernet Network Adapter
from
$212.50
Ex Tax: $200.00
- Stock: 2
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 701530-001
- Weight: 4.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- UPC: 887111291981
Highlighted Features
- HP
- 10Gb
- 534M
- FlexFabric
- PCI Express 2.0 x8
- Dual Port
- Ethernet Network Adapter
- Part #: 701530-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Are your enterprise data centers growing and requiring increased network performance? Increased workload demands are putting pressure on server I/O. The HP FlexFabric 10Gb 2-port 534M Adapter increases throughput for the HP ProLiant Gen8 Blade Server series by using the innovative HP FlexibleLOM form factor to offer dual-ports in an SFP+ adapter configuration that includes new storage I/O functionality, making it a full Converged Network Adapter. This is the solution of choice for workload-intensive computing environments.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | 10Gigabit Ethernet Card |
| Product Line: | HPE FlexFabric |
| Product Model: | 534M |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Data Link Protocol: | 10 GigE |
| Interface: | PCI-Express 2.0 x8 |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Processor: | 1 x BCM57810S - Broadcom |
| RAM: | 900 MB |
| Total Number of Ports: | Dual |
| Device Supported: | Server |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.5kg / 1 lb |
| Height: | 7.5 in |
| Depth: | 9.5 in |
| Width: | 2.25 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant BL420c Gen8 | HP ProLiant BL660c Gen8 | |
| HP ProLiant BL460c Gen8 | HP ProLiant WS460c Gen9 | |
| HP ProLiant BL465c Gen8 | ||