Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
700767-B21 HP FlexFabric 20Gbps Dual Port 650M Adapter
from
$20.83
Ex Tax: $19.60
- Stock: 6
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 700767-B21
- Weight: 2.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 700767-B21
Highlighted Features
- HP
- 20Gb
- 650M
- FlexFabric
- PCI Express 3.0 x8
- Dual Port
- Gigabit Ethernet Card
- Retail Part #: 700767-B21
- Option Part #: 701535-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HP 650M is a high performance PCI Express (PCIe) Dual Port, copper, multifunction Gigabit Server Adapter for the discerning Proliant customer used to optimum performance.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | 20Gigabit Ethernet Card |
| Interface: | PCI-Express 3.0 x8 |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Data Transfer Rate: | 10GB/s |
| Network Technology: | 10GBase-X |
| Total Number of Ports: | Dual |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2.40 oz |
| Height: | 4.1 in |
| Width: | 3.5 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | Server |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant BL460c Gen9 | ||