Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
700761-001 HP FlexFabric 20Gb 2-port 650FLB FIO Adapter
from
$25.82
Ex Tax: $24.30
- Stock: 3
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 700761-001
- Weight: 2.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 700761-001
Highlighted Features
- HP
- 20Gbps
- 650FLB
- FlexFabric
- PCI Express
- Dual Port
- Ethernet Network Adapter
- Retail Part #: 700761-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HP 650FLB is a high performance PCI Express (PCIe) Dual Port, copper, multifunction Gigabit Server Adapter for the discerning Proliant customer used to optimum performance.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Network Interface Card |
| Interface: | PCI-Express |
| Form Factor: | FlexibleLOM |
| Data Transfer Rate: | 20GBps |
| Total Number of Ports: | Dual |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.5 lb |
| Height: | 7 in |
| Width: | 8.5 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | Server |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| N/A | ||