Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
700751-B21 HP FlexFabric 10Gb Dual Port 534FLR-SFP+ Adapter
from
$20.93
Ex Tax: $19.70
- Stock: 4
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 700751-B21
- Weight: 4.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 700751-B21
Highlighted Features
- HP
- 10Gb
- 534FLR-SFP+
- PCI Express 2.0 x8
- FlexFabric
- Dual Port
- Ethernet Network Adapter
- Retail Part #: 700751-B21
- Option Part #: 701531-001, 700749-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Are your enterprise data centers growing and requiring increased network performance? Increased workload demands are putting pressure on server I/O. The HP FlexFabric 10Gb 2-port 534FLR-SFP+ Adapter increases throughput for the HP ProLiant Gen8 DL and SL Server series by using the innovative HP FlexibleLOM form factor to offer dual-ports in an SFP+ adapter configuration that includes new storage I/O functionality, making it a full Converged Network Adapter. This is the solution of choice for workload-intensive computing environments.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | 10Gigabit Ethernet Card |
| Product Name: | FlexFabric 10GB 534FLR Adapter |
| Product Model: | 534FLR-SFP+ |
| Network Technology: | 10GBase-X |
| Interface: | PCI-Express 2.0 x8 |
| Product Family: | FlexFabric |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | No |
| Device Supported: | PC |
| Total Number of Ports: | Dual |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.45 kg |
| Height: | 13.79 cm |
| Depth: | 16.76 cm |
| Width: | 6.2 cm |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant DL120 Gen9 | HP ProLiant DL580 Gen8 | |
| HP ProLiant DL160 Gen9 | HP ProLiant DL60 Gen9 | |
| HP ProLiant DL180 Gen9 | HP ProLiant DL80 Gen9 | |
| HP ProLiant DL360 Gen9 | HP ProLiant SL270s Gen8 | |
| HP ProLiant DL380 Gen9 | HP ProLiant XL220a Gen8 v2 | |
| HP ProLiant DL388 Gen9 | HP ProLiant XL230a Gen9 | |