Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
- Stock: 8
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 700699-B21
- Weight: 4.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- UPC: 632092460136
- MPN: 700699-B21
Highlighted Features
- HP
- 10Gb
- 561FLR-T
- 10GBase-T
- PCI Express x8
- Dual Port
- Ethernet Network Adapter
- Retail Part #: 700699-B21
- Option Part #: 700697-001 , 701525-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
10GBASE-T, PCIe v2.1 x8 dual port FlexibleLOM for HP ProLiant Gen8 rack, tower & scalable servers with IEEE 1588 & 802.1AS support. Optimized for virtualization (VLAN, NetQueue, VMQ, VMDq & SR-IOV).
The HP Ethernet 10Gb 2-port 561 FLR-T FlexibleLOM adapter features the latest generation 10 GbE Intel® Ethernet Controller X540. The HP 561FLR-T is a low-cost, low-power, dual port 10GBASE-T adapter designed for use in HP ProLiant Gen8 rack, tower and scalable servers. The HP 561FLR-T addresses the demanding needs of the next-generation data center by providing unmatched features for virtualization, scalability to keep up with the HP ProLiant Gen8 server platform, with proven and reliable performance HP customers have come to expect. The HP 561FLR-T adapter enables connections with standard CAT6 cabling. The HP 561FLR-T supports high performance networking features such as VLAN tagging, Low latency interrupts, TCP and UDP checksum offloading, MSI-X, NIC teaming (bonding), Receive Side Scaling (RSS), WOL, jumbo frames, PXE boot and virtualization features and is VMDq and SR-IOV ready.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | 10Gigabit Ethernet Card |
| Product Name: | Ethernet 10GB 561FLR-T Adapter |
| Product Model: | 561FLR-T |
| Network Technology: | 10GBase-T |
| Interface: | PCI-Express x8 |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Media Type Supported: | Twisted Pair |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Number of Network (RJ-45) Ports: | 2 |
| Device Supported: | Server |
| Total Number of Ports: | Dual |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.45 kg / 1 lb |
| Height: | 4.8" |
| Depth: | 13.9" |
| Width: | 10.6" |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant DL160 Gen8 | HP ProLiant DL385p Gen8 | |
| HP ProLiant DL180 Gen9 | HP ProLiant DL560 Gen8 | |
| HP ProLiant DL20 Gen9 | HP ProLiant DL80 Gen9 | |
| HP ProLiant DL360p Gen8 | HP ProLiant SL230s Gen8 | |
| HP ProLiant DL360e Gen8 | HP ProLiant SL250s Gen8 | |
| HP ProLiant DL380 Gen9 | HP ProLiant SL270s Gen8 | |
| HP ProLiant DL380p Gen8 | HP ProLiant XL230a Gen9 | |