Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
- Stock: 1
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 658430-001
- Weight: 3.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 658430-001
Highlighted Features
- Hard Drive
- 3TB
- SAS
- Dual Port
- 6GB/sec
- Midline
- 3.5-Inches LFF
- Tray Attached
- Retail Part #: 658430-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Do your servers need high-performance SAS disk drives for both your mission-critical and storage driven applications? HPE Server SAS Hard Drives for enterprise and midline applications deliver high-performance solutions for hosting high transaction based applications. They are available in HPE Smart Carrier, HPE Standard Hot Plug Carrier and HPE Non-hot Plug Carrier. HPE Server SAS Hard Drives are available in 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and come in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements supporting enterprise and midline applications. The SAS interface was specifically engineered to deliver high availability where enterprise-class data storage, performance, reliability and data integrity are crucial.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HP |
| Size: | 3TB |
| Product Type: | Internal Hard Drive |
| Form Factor: | 3.5" LFF |
| Data Transfer Rate: | 600 Mbps SAS |
| Type: | Hot-swap |
| Ports: | Dual Ports |
| Generation: | SAS |
| Device Supported: | Server |
| Enclosure: | Internal |
| Hot Pluggable: | Yes |
| Interface: | Serial-Attached SCSI |
| Rotational Speed: | 7200 rpm |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2.27 kg |
| Width: | 21.59 |
| Depth: | 16.51 |
| Height: | 31.75 cm |