Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
657131-001 HP Flex-10 10Gb 2-port 530M Network Adapter
from
$37.19
Ex Tax: $35.00
- Stock: 3
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 657131-001
- Weight: 2.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 657131-001
Highlighted Features
- HP
- 10Gbps
- 530M
- PCI Express
- 10GBase-X
- Dual Ports
- 10Gigabit Ethernet Card
- Retail Part #: 657131-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HP Flex-10 10Gbps Dual Port 530M adapter features the next generation of 10Gbps Ethernet offering in a single chip solution on a Flexible LOM form factor further reducing power requirements for dual ports of 10Gb Ethernet. It is designed for use with HP BladeSystem c-Class Gen8 servers.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | 10Gigabit Ethernet Card |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Interface: | PCI-Express 2.0 x8 |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Availability: | Special Order |
| Total Number of Ports: | Dual Port |
| Network Technology: | 10GBase-X |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Protocol supported: | Ethernet |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 450 g |
| Height: | 247.65 mm |
| Depth: | 193.8 mm |
| Width: | 57.15 mm |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant BL420c Gen8 | HP ProLiant BL460c Gen8 | |
| HP ProLiant BL465c Gen8 | ||