Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
- Stock: 2
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 656244-001
- Weight: 4.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- UPC: 886111577644
- MPN: 656244-001
Highlighted Features
- HP
- 10Gb
- SFP+
- PCI Express
- FlexFabric
- Dual Port
- Ethernet Network Adapter
- Part #: 656244-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HP Ethernet 10Gb 2-port 530 SFP+ is a dual port adapter featuring the next generation of 10Gb Ethernet integration offering a single chip solution further reducing power requirements for 2 ports of 10Gb Ethernet connectivity. It is designed for use in HP ProLiant Gen8 Rack and Tower servers.
Leveraging Broadcom's market-proven NetXtreme II architecture and software, the HP 530SFP+ adapter delivers full line-rate performance across all ports with low power consumption.
The HP 530SFP+ dual-port design is ideal for high performance computing, server virtualization, security, server consolidation, and other applications requiring highest throughput. The total aggregate, full-duplex throughput of 40Gb/s meets the needs for customers desiring highest bandwidth.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | 10Gigabit Ethernet Card |
| Product Name: | Ethernet 10Gb 2P 530SFP Adapter |
| Product Line: | FlexFabric |
| Network Technology: | 10GBase-X |
| Interface: | PCI-Express x8 |
| Expansion Slot Type: | SFP+ |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Card Height: | Low-profile |
| Data Link Protocol: | Ethernet |
| Total Number of Ports: | Dual |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2.00 lbs |
| Height: | 19.05 cm |
| Depth: | 24.13 cm |
| Width: | 5.72 cm |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant DL120 Gen9 | HP ProLiant DL60 Gen9 | |
| HP ProLiant DL160 Gen8/Gen9 | HP ProLiant DL80 Gen9 | |
| HP ProLiant DL180 Gen9 | HP ProLiant ML150 Gen9 | |
| HP ProLiant DL320e Gen8 v2 | HP ProLiant ML310e Gen8 | |
| HP ProLiant DL360 Gen9 | HP ProLiant ML350 Gen9 | |
| HP ProLiant DL360e Gen8 | HP ProLiant ML350e Gen8 | |
| HP ProLiant DL380 Gen9 | HP ProLiant ML350p Gen8 | |
| HP ProLiant DL380e Gen8 | HP ProLiant SL230s Gen8 | |
| HP ProLiant DL385p Gen8 | HP ProLiant SL250s Gen8 | |
| HP ProLiant DL388 Gen9 | HP ProLiant SL270s Gen8 | |
| HP ProLiant DL560 Gen8 | HP ProLiant SL4540 Gen8 | |
| HP ProLiant DL580 Gen8 | HP ProLiant SL4545 Gen7 | |