Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
- Stock: 2
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 629136-001
- Weight: 4.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- UPC: 885631755907
- MPN: 629136-001
Highlighted Features
- HP
- 10Gb
- 526FLR-SFP+
- PCI Express
- FlexFabric
- Dual Port
- Ethernet Network Adapter
- Part #: 629136-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HP FlexFabric 10Gb 2-port 526FLR-SFP+ Converged Network Adapter is a low cost, low power dual port PCIe v2.0 x8 lane adapter designed for use in HP ProLiant Gen8 rack and scalable servers. The HP 526FLR-SFP+ addresses the demanding needs of the next-generation data center by by combining the concurrent functionality of a NIC (Ethernet), iSCSI, and Fibre Channel onto a single converged network adapter reducing the number of adapters and cables; reducing acquisition and operational costs. The ability to concurrently run LAN, iSCSI and FCoE traffic provides HP customers with flexibility and scalability; thus reducing the cabling and configuration complexities of multiple adapters. The HP 526FLR-SFP+ CNA enables connections with Direct Attach Copper cables as well as SR fiber optic modules. The HP 526FLR-SFP+ supports networking features such as VLAN tagging, Low latency interrupts, TCP/IP checksum offloading, MSI-X, NIC teaming (bonding), RSS, WOL, jumbo frames and PXE boot.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Gigabit Ethernet Card |
| Product Name: | 10Gb Ethernet Network Adapter |
| Product Line: | FlexFabric |
| Network Technology: | 10GBase-X |
| Interface: | PCI-Express x8 |
| Form Factor: | FlexibleLOM |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Processor: | 1 - Qlogic |
| Data Link Protocol: | Ethernet |
| Network (RJ-45): | No |
| Device Supported: | Server |
| Total Number of Ports: | Dual |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 4.4 pounds |
| Height: | 3 in |
| Depth: | 9 in |
| Width: | 10 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant DL160 Gen8 | HP ProLiant SL210t Gen8 | |
| HP ProLiant DL360p Gen8 | HP ProLiant SL230s Gen8 | |
| HP ProLiant DL380p Gen8 | HP ProLiant SL250s Gen8 | |
| HP ProLiant DL385p Gen8 | HP ProLiant SL270s Gen8 | |
| HP ProLiant DL560 Gen8 | ||