Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
504023-001 HP Smart Array P400/256MB Controller
from
$19.13
Ex Tax: $18.00
- Stock: 3
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 504023-001
- Weight: 2.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 504023-001
Highlighted Features
- HP
- P400/256MB
- 1.5GB/s
- Smart Array
- SAS
- 2 Ports
- Part #: 504023-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HP Smart Array P400/256MB Controller is a standard height, half length,1.5Gb/s, PCI-X, Serial Attached SCSI (SAS) RAID controller that provides enterprise class storage performance for select HP ProLiant Gen8 rack servers and tower servers.
Controller Card Specification | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | SAS Controller |
| Data Transfer Rate; | 1.5Gbps |
| Upgrade Type: | System Specific |
| Sub-Category: | Smart Array |
| Generation: | P400/256MB |
| Interface Type: | PCI-Express x8 |
| RAID Level: | 0, 1+0,5 |
| Ports: | SAS / 2Ports |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Supported Devices: | Hard Drive / Disk Array Raid |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Height: | 2.8 in |
| Thickness: | 0.7 in |
| Width: | 6.6 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |