Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
500172-B21 HP 1200W 12V Hot Plug AC Power Supply
$44.99
- Stock: 1
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 500172-B21
- Weight: 4.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- UPC: 884420264842
- MPN: 500172-B21
Highlighted Features
- HP
- 1200W
- Hot Plug
- AC
- Power Supply
- 12V
- Retail Part #: 500172-B21
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
This product is sourced from the open market in the best available condition.
Power Supply Specification | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Power Supply |
| Input Voltage: | AC 100-240 V |
| Power Capacity: | 1200W / 1406 VA |
| Output Voltage: | 12V |
| Upgrade Type: | System Specific |
| Efficiency: | 85%+ |
| Hot Pluggable: | Yes |
| Frequency Required: | 50/60 Hz |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 3.6 pounds |
| Height: | 9 in |
| Depth: | 11 in |
| Width: | 15 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant DL170e Gen6 | HP ProLiant ML370 Gen6 | |
| HP ProLiant DL360 Gen6/Gen7 | HP ProLiant SL160z Gen6 | |
| HP ProLiant DL370 Gen6 | HP ProLiant SL165s Gen7 | |
| HP ProLiant DL380 Gen6 | HP ProLiant SL165z Gen7 | |
| HP ProLiant DL385 Gen6 | HP ProLiant SL170z Gen6 | |
| HP ProLiant DL580 Gen7 | HP ProLiant SL2x170z G6 | |
| HP ProLiant DL585 Gen7 | HP ProLiant SL335s Gen7 | |
| HP ProLiant DL785 Gen6 | HP ProLiant SL390s Gen7 | |
| HP ProLiant ML350 Gen6 | ||