New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
44GNF Dell PERC H730 12Gbps SAS 1GB NV PCIe 3.0 x8 Raid Controller
$40.40
Product Description
Dell PERC H730 12Gbps SAS 1GB NV PCIe 3.0 x8 Raid Controller
Highlighted Features
- Dell
- PERC H730
- 12Gbps
- SAS
- 1GB NV Cache
- PCI Express 3.0 x8
- Raid Controller
- Retail Part #: 44GNF
- Optional Part #: 044GNF
Note: All product details are provided by Dell
Controller Card Specification | |
| Brand: | Dell |
| Product Type: | RAID Controller |
| Interface: | PCI Express 3.0 x8 |
| Data Transfer Rate: | 12Gb/s SAS |
| Non-Volatile Cache: | 1GB |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Channel Qty: | 8 |
| Max Storage Device Qty: | 255 |
| Battery (Onboard): | Yes |
| RAID Level: | RAID 0 1 5 6 10 50 60 |
| |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 2 lb |
Compatibility | |
| Dell PowerEdge R230 | Dell PowerEdge R330 |
| Dell PowerEdge T130 | Dell PowerEdge T330 |
| Dell PowerEdge R630 | Dell PowerEdge T430 |
| Dell PowerEdge T630 |