Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
AMD 100-000000317 EPYC 74F3 24-Core 3.20GHz 256MB 240W SP3 "UNLOCKED" Processor
$1,179.99
Product Description
AMD EPYC Milan 74F3 24-Core 3.2GHz 256MB 200W SP3 Processor
Highlighted Features
- AMD
- EPYC Milan 74F3
- 24-Core
- 3.2GHz
- 256MB
- 240W
- SP3
- Processor
- Retail Part #: 100-000000317
Note: All product details are provided by AMD.
Enhance server functionality with the AMD EPYC 74F3 Processor. With its base clock frequency of 3.20 GHz and max boost clock frequency of 4.00 GHz, this processor ensures smooth computing.It offers a 256 MB L3 cache memory for quick access of frequently used data from the main memory.
Specification | |
| Brand: | AMD |
| Processor Family: | AMD EPYC |
| Product Line: | AMD EPYC 7003 Series |
| Number of Cores: | 24 |
| Number of Threads: | 48 |
| Max. Boost Clock: | 3.20GHz |
| Base Clock: | 4.00GHz |
| L3 Cache: | 256 MB |
| Default TDP: | 240 W |
| AMD Configurable TDP (cTDP): | 225-240W |
| CPU Socket: | SP3 |
| Socket Count: | 1P/2P |
| Connectivity | |
| PCI Express Version: | PCIe 4.0 x128 |
| System Memory Type: | DDR4 |
| Memory Channels: | 8 |
| System Memory Specification: | Up to 3200MHz |
| Per Socket Mem BW: | 204.8 GB/s |
| Key Features | |
| Supported Technologies: | AMD Infinity Guard , AMD Infinity Architecture |
| Workload Affinity: | Analytics, App dev/test, CAE/CFD/FEA, ERM/SCM/CRM apps, High capacity data mgmt (NR/RDBMS), VDI, VM Density |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight : | 1 lb |