AMD EPYC Rome 7532 32-Core 2.40GHz 256MB 200W SP3 Processor 100-000000136
- Brand: AMD
- Product Code: 100-000000136
- Availability: In Stock
Product Description
AMD EPYC Rome 7532 32-Core 2.40GHz 256MB SP3 Processor
Highlighted Features
- AMD
- EPYC Rome 7532
- 32-Core
- 2.40GHz
- 256MB
- 200W
- SP3
- Processor
- Retail Part #: 100-000000136
Note: All product details are provided by AMD.
Enhance server functionality with the AMD EPYC 7532 Processor. With its clock frequency of 2.40 GHz and it can Boost Upto 3.4 GHz and offers a 256 MB L3 cache memory for quick access of frequently used data from the main memory.
Specification | |
| Brand: | AMD |
| Processor Family: | AMD EPYC |
| Product Line: | AMD EPYC 7532 |
| Number of Cores: | 32 |
| Number of Threads: | 64 |
| Base Clock: | 2.40GHz |
| Max Clock: | 3.30GHz |
| Cache Size: | 256MB |
| Default TDP: | 200 W |
| CPU Socket: | SP3 |
| Socket Count: | 1P/2P |
| Connectivity | |
| PCI Express Version: | PCIe 4.0 x128 |
| System Memory Type: | DDR4 |
| Memory Channels: | 8 |
| System Memory Specification: | Up to 3200MHz |
| Key Features | |
| Supported Technologies: | AMD Infinity Architecture |
| Workload Affinity: | Analytics, CAE/CFD/FEA, ERM/SCM/CRM apps, High capacity data mgmt (NR/RDBMS), Cache-sensitive scale-up/out, VM Density |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight : | 1 lb |