C8R39A HP 16Gb 2-Ports PCI-e 3.0 x4 Fiber Channel HBA
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: C8R39A
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 16GB
- Host Bus Adapter
- Fiber Channel
- Dual Port
- PCI-Express 3.0 x4
- Retail Part #: C8R39A
- Option Part #: C8R39-60001 719212-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
C8R39A HP 16Gb Dual-Ports PCI Express 3.0 x4 Fiber Channel Host Bus Network Adapter. HPE StoreFabric 16Gb Host Bus Adapters are designed to support ProLiant Servers with PCI-Express slots to connect to Hewlett Packard Enterprise Storage Arrays using the 16/8/4 Gb Fibre Channel protocol.. This HBA is ideal for driving cost-effective & reliable..
Host Bus Adapter Specification | |
| Brand: | HP |
| Device Type: | Host Bus Adapter |
| Product Model: | SN1100E |
| Product Line: | StoreFabric |
| Data Transfer Rate: | 16 Gbit/s |
| Product Type: | Fibre Channel HBA |
| Min Operating Temperature: | 32 °F |
| Max Operating Temperature: | 113 °F |
| Host Interface: | PCI Express |
| Host Bus: | PCI-e 3.0 x4 |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Number of Ports: | Dual |
| Interface: | 2 x 16Gb Fibre Channel |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Height: | 9 in |
| Width: | 5 in |
| Depth: | 1.25 in |
| Compatibility | ||
| HPE ProLiant DL160 Gen8 | HPE ProLiant DL360e Gen8 | |
| HPE ProLiant DL560 Gen8 | HPE ProLiant DL380e Gen8 | |
| HPE ProLiant DL385p Gen8 | HPE ProLiant ML350p Gen8 |