AP770-60001 HP 82B PCIe 8Gb Fibre Channel Dual Port Host Bus Adapter
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: AP770-60001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 8GB
- Host Bus Adapter
- Fibre Channel
- Dual Port
- PCI-Express
- Part #: AP770-60001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HP AP770A STORAGEWORKS 82B 8GB DUAL CHANNEL PCI-EXPRESS X8 FIBRE CHANNEL HOST BUS ADAPTER WITH STANDARD BRACKET CARD ONLY.
Host Bus Adapter Specification | |
| Brand: | HP |
| Device Type: | Host Bus Adapter |
| Data Transfer Rate: | 8GB/s |
| Product Type: | Fibre Channel |
| Host Interface: | PCI Express |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Number of Ports: | Dual |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 6.0 lb |
| Height: | 7.6 in |
| Depth: | 10.35 in |
| Width: | 9.76 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| ProLiant DL160 Gen8 | ProLiant DL380p Gen8 | |
| ProLiant DL360p Gen8/SE | ProLiant SL165s Gen7 | |