P12608-001 HPE Ethernet 10/25Gbps Dual Port 641SFP28 Adapter
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: P12608-001
- Availability: In Stock
Product Description
HPE Ethernet 10/25Gbps Dual Port 641SFP28 Adapter
Highlighted Features
- HPE
- Ethernet
- 10/25Gbps
- Dual Port
- 641SFP28
- Adapter
- Plug-in Card
- Part #: P12608-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HPE Ethernet 10Gb 2-port Adapters deliver the capability to drive either 10G speeds - providing the option for a large jump in Ethernet performance. The HP Ethernet 10 2-port Adapter blocks installation of rogue or corrupted firmware and verifies that the executing firmware is trusted via Hardware Root of Trust and Authentication.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HPE |
| Product Type: | Ethernet Adapter |
| Interface: | PCI Express 3.0 x16 |
| Data Transfer Rate: | 10/25Gbps |
| Data Link Protocol: | 10/25 Gigabit Ethernet |
| Interface Type: | PCI Express 3.0 x16 |
| Total Number of Ports: | Dual Port |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Operating Temprature: | 0°C to 55°C |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | Server |
| Environmentally Friendly: | Yes |
Dimensions & Condition | |
| Weight: | 1 lb |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
Compatibility | ||
| Proliant DL360 (G10) | Proliant DL380 (G10) | |
| Proliant DL385 (G10) | Proliant DL560 (G10) | |
| Proliant DL580 (G10) | Proliant ML350 (G10) |