MB2000JFEPA HP 2TB 7.2K 12Gbps 3.5" Midline SAS Hard Drive
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: MB2000JFEPA-NB
- Availability: In Stock
Product Description
HP 2TB 7.2K 12Gbps 3.5" SAS Hard Drive
Highlighted Features
- HP
- 2TB
- 7.2K
- 12Gbps
- SAS
- 3.5"
- Hot-Swap
- 0-Hour Usage
- New Bulk
- Part #: MB2000JFEPA
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise.
HPE SAS Enterprise and Midline Hard Drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HPE hot plug carriers or non-hot plug. This HPE SAS Enterprise and Midline Hard Drives comes in 3.5in (LFF) and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability - enterprise-class data storage where performance - reliability and data integrity are crucial.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HP |
| Capacity: | 2TB |
| Interface: | SAS |
| Usage: | 0-Hour |
| Storage Format: | HDD Only |
| Rotation Speed: | 7200 RPM |
| Average Seek Time: | 8.5 ms |
| Form Factor: | 3.5" |
| Data Transfer Rate: | 12Gbps |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 3 lbs |
| Dimension: | 10 X 8 X 4 in |
| Condition: | New Bulk |
Compatibility | ||
| Proliant DL20 (G10) | Proliant DL160 (G10) | |
| Proliant DL325 (G10+) | Proliant DL360 (G10+) | |
| Proliant DL380 (G10+) | Proliant DL385 (G10+) | |
| Proliant ML110 (G10) | Proliant ML350 (G10) |