761880-001 HP Smart Array P840/4GB 12G 2-ports Int FIO SAS Controller
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 761880-001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- P840/4GB
- 12Gbps
- Smart Array
- PCI-Express 3.0 x8
- SAS
- Dual-Ports
- Controller Card
- Retail Part #: 761880-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HP Smart Array P840/4GB SAS Raid Controller is a standard Flexible Smart Array, SAS RAID controller that provides enterprise class storage performance & data protection.
It features two internal physical links and delivers increased server uptime by providing advanced storage functionality & pre-failure warning.
Controller Card Specification | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | SAS Controller |
| Upgrade Type: | System Specific |
| Sub-Category: | Smart Array |
| Data Transfer Rate: | 12Gbps |
| Generation: | P840 |
| Interface Type: | PCI-Express 3.0 x8 |
| RAID Level: | RAID 0,1,5,6,10,50,60,1ADM,10AM |
| Controller Type: | 12Gb/s Serial ATA/600 |
| Cache Memory: | 4GB |
| Ports: (Internal): | SAS Ports / 2 |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Supported Devices: | Hard Drive Disk Array Raid |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC / Linux |
| Environmentally Friendly: | Yes |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1LB |
| Height: | 4.4 in |
| Depth: | 6.6 in |
| Width: | 0.6 in |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant DL560 Gen8 | HP ProLiant DL80 Gen9 | |
| HP ProLiant ML110 GEN9 | HP ProLiant ML350 GEN9 | |