Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
OS4230OFU6KGU AMD Opteron 4230 HE 6-Core 2.90GHz 8MB 65W C32 Processor
$14.79
Product Description
AMD Opteron 4230 HE 6-Core 2.90GHz 8MB 65W C32 Processor
Highlighted Features
- AMD
- Opteron 4230 HE
- 6-Core
- 2.90GHz
- 8MB
- 65W
- C32
- Processor
- Retail Part #: OS4230OFU6KGU
Note: All product details are provided by AMD.
Enhance server functionality with the AMD Opteron 4230 HE Processor. With its base clock frequency of 2.90 GHz and max boost clock frequency upto 3.70 GHz, this processor ensures smooth computing. This 6-Core processor supports a maximum system memory speed of 2000 MHz. Moreover, it offers a 8 MB L3 cache memory for quick access of frequently used data from the main memory.
Specification | |
| Brand: | AMD |
| Product Line: | Opteron |
| Product Series: | 4200 |
| Product Model: | 4230 HE |
| Number of Cores: | 6 |
| Number of Threads: | 6 |
| Max. Boost Clock: | Up to 3.7 GHz |
| Base Clock: | 2.9 GHz |
| L3 Cache: | 8 MB |
| Default TDP: | 65W |
| Processor Technology for CPU Cores: | 32nm |
| Unlocked for Overclocking: | No |
| CPU Socket: | C32 |
| Max. Operating Temperature (Tjmax): | 68°C |
| Connectivity | |
| PCI Express Version: | n/a |
| System Memory Type: | DDR3 |
| System Memory Specification: | Up to 2000MHz |
| Graphics Capabilities | |
| Integrated Graphics: | No |
Dimensions Specifications | |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight : | 1 lb |