Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
HMA82GR7CJR8N‐VK Hynix 16GB PC4-21300 DDR4-2666MHz Dual Rank LV ECC Reg Memory
$130.35
- Stock: 2
- Brand: Hewlett Packard
- Model: HMA82GR7CJR8N-VK
- Weight: 1.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: HMA82GR7CJR8N-VK
Product Description
Hynix 16GB PC4-21300 DDR4-2666MHz Dual Rank LV ECC Registered Memory Module
Highlighted Features
- Memory
- 16GB
- Dual Rank
- CL15
- PC4-21300
- DDR4-2666MHz
- Registered
- Memory Speed 2666MHz
- Retail Part #: HMA82GR7CJR8N‐VK
Note: All product details are provided by Hynix.
SK Hynix Registered DDR4 SDRAM DIMMs (Registered Double Data Rate Synchronous DRAM Dual In-Line Memory Modules) are low power, high-speed operation memory modules that use DDR4 SDRAM devices. These Registered SDRAM DIMMs are intended for use as main memory when installed in systems such as servers and workstations.
Memory Specification | |
| Brand: | Hynix |
| Size: | 16GB |
| Memory Speed: | 2666MHz |
| Memory Specification: | PC4-21300 |
| Memory Standard: | DDR4 |
| Type: | Memory |
| Memory Technology: | DDR4 SDRAM |
| Features: | Dual Rank |
| Voltage: | 1.2V |
| CAS Latency: | CL15 |
| Form Factor: | DIMM |
| Buffered/Registered: | Registered |
| Error Checking: | ECC |
| Number of Pins: | 288-pin |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.1 lbs |
| Dimensions: | 0.5 x 2 x 8 in |
Slot Required | |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Qty: | 1 |