Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
- Stock: 4
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 805353-B21
- Weight: 1.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 805353-B21
Product Description
HP 32GB PC4-19200 DDR4-2400MHz ECC Registered CL17 288-Pin Load Reduced DIMM 1.2V Dual Rank Memory Module
Highlighted Features
- Memory
- 32GB
- Dual Rank
- PC4-19200
- DDR4-2400MHz
- CL17
- Registered
- Memory Speed 2400MHz
- Retail Part #: 805353-B21
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise.
Does your server have the memory it needs to perform as its role expands over time? When you choose HPE DDR4 SmartMemory, you get great performance, reliability, and efficiency that provides the compatibility, capacity and bandwidth you need to productively manage your expanding workload with the HPE ProLiant Gen9 server, Apollo Family, Synergy and Blade Systems. The quality and reliability of DRAM are more important now than ever, as data center trends such as server virtualization, cloud computing, the use of large database applications, have all increased the need for higher capacity memory with greater uptime. HPE SmartMemory goes through rigorous qualification and testing processes that unlock extended memory performance features available only with Hewlett Packard Enterprise Gen9 servers. This extensive testing ensures that HPE server memory is completely compatible with and optimized for HPE servers.
Memory Specification | |
| Brand: | HP |
| Size: | 32GB |
| Memory Speed: | 2400MHz |
| Memory Specification | PC4-19200 |
| Memory Standard: | DDR4 |
| Type: | Memory |
| Memory Technology: | DDR4 SDRAM |
| Data Integrity Check: | ECC |
| Form Factor: | DIMM |
| Upgrade Type: | System specific |
| Signal Processing: | Registered |
| Latency Timings: | CL17 |
| Number of Pins: | 288-pin |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.45 KG / 1 lb |
| Length: | 5.3" |
| Thickness: | 290 mil |
| Width: | 2.2" |
Slot Required | |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Qty: | 1 |
Compatibility | ||
| HPE ProLiant Gen9 Servers | Blade Systems and Synergy products |