New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
P04525-B21 HP 400GB 12G SAS 2.5" Mixed Use SFF SSD W/ SC P06576-001 P04174-001
$209.00
- Stock: 2
- Model: P04525-B21
- Weight: 2.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: P04525-B21
Product Description
HP 400GB 12G SAS 2.5-Inch Mixed Use SFF SSD w/ Smart Carrier
Highlighted Features
- HP
- 400GB
- 12G
- SAS
- 2.5-Inch
- Mixed Use
- SFF
- Solid State Drive
- Retail Part #: P04525-B21
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HPE P04525-B21 is a 400GB, 2.5-inch Small Form Factor (SFF) Mixed Use (MU) SAS 12Gb/s solid-state drive (SSD) with Digitally Signed firmware and a Smart Carrier (SC) tray, designed for HPE ProLiant Gen8–Gen10 servers. It provides high-speed, reliable performance for demanding mixed-use workloads with a focus on data security.
Hard Drive Specification |
|
| Brand: | HP |
| Size: | 400GB |
| Data Transfer Rate: | 12Gbps |
| Form Factor: | 2.5" SFF |
| Type: | Hot-swap |
| Bytes per Sector: | 512 |
| Interface: | Serial Attached SCSI |
| Hot Pluggable: | Yes |
Dimensions Specifications |
|
| Weight: | 2 lb |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
Temperature Specifications |
|
| Min Operating Temperature: | 32 °F |
| Max Operating Temperature: | 140 °F |
Compatibility: |
||
| ProLiant DL160 Gen10 | ProLiant DL180 Gen10 | |
| ProLiant DL325 Gen10 | ProLiant DL360 Gen10 | |
| ProLiant DL380 Gen10 | ProLiant DL385 Gen10 | |
| ProLiant DL560 Gen10 | ProLiant DL580 Gen10 | |