New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
Intel Core i7-10700T SRH6U Octa-Core 2.00GHz 8.00GT/s 16MB FCLGA1200 Processor
$184.00
Product Description
Intel Core i7-10700T Octa-Core 2.00GHz 8.00GT/s 16MB FCLGA1200 Processor
Highlighted Features
- Intel
- Core i7-10700T
- 8-Core
- 2.00GHz
- 35W
- FCLGA1200
- Processor
- Retail Part #: SRH6U
Note: All product details are provided by Intel Corporation.
The Intel Core i7-10700T is 8-Core Processor. This Intel part using the Comet lake architecture with Socket 1200. Intel Core i7-10700T has 16MB of L3 cache and operates at 2.00 GHz by default, but can boost up to 4.50 GHz, depending on the workload.
Specification |
|
| Brand: | Intel |
| Processor Number: | Core i7-10700T |
| Series: | Core i7 |
| Code Name: | Comet lake |
| Product Type: | Processor |
| Number of Cores: | 8 |
| Base Frequency: | 2.00 GHz |
| Max Turbo Frequency: | 4.50 GHz |
| Cache: | 16MB |
| Number of Threads: | 16 |
| TDP: | 35 W |
| Sockets Supported: | FCLGA1200 |
| Memory & Core Details | |
| Max Memory Size: | 128 GB |
| Memory Types: | DDR4-2933 |
| Max Memory Channels: | 2 |
| Memory Bandwidth: | 45.8GB/s |
| Technologies Supported | |
| Intel® Optane™ Memory Supported: | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology: | 2.0 |
| Thermal Monitoring Technologies: | Yes |
| Intel® Hyper-Threading Technology: | Yes |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions: | No |
| Idle States: | Yes |
| Intel® 64: | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep® Technology: | Yes |
| Instruction Set Extensions: | Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 |
| Intel® Identity Protection Technology: | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep® Technology: | Yes |
Dimensions Specifications |
|
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 1 lb |