New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
Seagate ST14000NM0001 Exos 2X14 14TB 3.5 SAS 7.2K 12Gbps MACH.2 4Kn Internal HDD
$398.00
Product Description
Seagate Exos 2X14 14TB 3.5 SAS 7.2K 12Gbps MACH.2 4Kn Internal HDD
Highlighted Features
- Seagate
- Exos 2X14
- 14TB
- 7.2K
- SAS
- 12Gbps
- 3.5"
- Solid State Drive
- Retail Part #: ST14000NM0001
Note: All product details are provided by Seagate.
Seagate 14TB 3.5" 7.2K RPM SAS 12Gbps maintaining a superb performance and reliability for applications such as email, business processing, transaction processing, decision support, storage and networks SAN, networked attached storage NAS, and internet and e-commerce. This high capacity hard drive storage key feature is data protection, but the newest one has an improved non-recoverable error rate by a factor of 10.
Hard Drive Specification |
|
| Brand: | Seagate |
| Product Type: | Internal HDD |
| Product line: | Exos 2X14 |
| Capacity: | 14TB |
| Data Transfer Rate: | 12 Gbps |
| Form Factor: | 3.5" |
| Interface: | Serial Attached SCSI |
| Spindle Speed: | 7200 RPM |
| Average Latency: | 4.16ms |
| MTBF Hours: | 2.5 Million |
| Buffer Size: | 256GB |
| Bytes / Sector: | 4Kn |
Dimensions |
|
| Dimension: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 3 lb |
Temperature Specifications |
|
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |