Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
- Stock: 6
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 781518-B21
- Weight: 2.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- UPC: 849064096334
- MPN: 781518-B21
Highlighted Features
- Hard Drive
- 1.2TB
- hot-swap
- 12GB/s
- SAS
- 2.5-Inches SFF
- Tray Attached
- Retail Part #: 781518-B21
- Optional Part; 781578-001 781514-002 796365-004 768788-004 781581-004 EG1200JEHMC EG1200JEMDA EG1200JETKC
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Do your servers need high-performance SAS disk drives for both your mission-critical and storage driven applications? HPE Server SAS Hard Drives for enterprise and midline applications deliver high-performance solutions for hosting high transaction based applications. They are available in HPE Smart Carrier, HPE Standard Hot Plug Carrier and HPE Non-hot Plug Carrier. HPE Server SAS Hard Drives are available in 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and come in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements supporting enterprise and midline applications. The SAS interface was specifically engineered to deliver high availability where enterprise-class data storage, performance, reliability and data integrity are crucial.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HP |
| Size: | 1.2TB |
| Data Transfer Rate: | 12Gb/sec |
| Generation: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF |
| Type: | Hot-swap |
| Product Type: | Hard Drive |
| Bytes per Sector: | 512 |
| Device Supported: | Server |
| Rotational Speed: | 10,000 rpm |
| Hot Pluggable: | Yes |
| Interfaces: | Serial Attached SCSI 3 |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 14.4 ounces |
| Height: | 4.6 in |
| Depth: | 6.8 in |
| Width: | 8.6 in |
Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature: | 50°F |
| Max Operating Temperature: | 95°F |
| Compatibility | ||
| ProLiant BL420c Gen8 | ProLiant DL385p Gen8 | |
| ProLiant BL460c Gen8/Gen9 | ProLiant DL388 Gen9 | |
| ProLiant BL465c Gen8 | ProLiant DL560 Gen8 | |
| ProLiant BL660c Gen8 | ProLiant DL580 Gen8 | |
| ProLiant DL120 Gen9 | ProLiant ML150 Gen9 | |
| ProLiant DL160 Gen8/Gen9 | ProLiant ML310e Gen8/v2 | |
| ProLiant DL180 Gen9 | ProLiant ML350 Gen9 | |
| ProLiant DL320e Gen8/v2 | ProLiant ML350e Gen8 | |
| ProLiant DL360 Gen9 | ProLiant ML350p Gen8 | |
| ProLiant DL360p Gen8/SE | ProLiant SL230s Gen8 | |
| ProLiant DL360e Gen8 | ProLiant SL250s Gen8 | |
| ProLiant DL360p Gen8/SE | ProLiant SL270s Gen8 | |
| ProLiant DL380 Gen9 | ProLiant WS460c Gen8 | |
| ProLiant DL380e Gen8 | ProLiant XL220a Gen8/v2 | |
| ProLiant DL380p Gen8 | ProLiant XL230a Gen9 | |