Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
XL710-QDA2 Dell Intel 40Gbps Pcie 3.0 X8 QSFP+ Dual-Ports Ethernet Network Adapter
from
$178.50
Ex Tax: $168.00
Product Description
Dell Intel 40Gbps Pcie 3.0 X8 QSFP+ Dual-Ports Ethernet Network Adapter
Highlighted Features
- Dell Intel
- 40Gbps
- PCI-Express
- QSFP+
- Dual-Ports
- Converged Network Adapter
- Retail Part #: XL710-QDA2
Note: All product details are provided by Intel.
Dell Intel EXPI9400PT comparable gigabit Ethernet PCIe x4 network interface card with a single RJ-45 port that complies with all IEEE 802.3 standards. It provides a high bandwidth 1GbE network speed that fully supports high-end servers.The RJ-45 port operates over copper patch cable, allowing an operating distance of 100m.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | Dell Intel |
| Product Type: | Gigabit Ethernet Card |
| Device Type: | Network Adapter |
| Interface: | PCI-Express |
| Network Technology: | 40GBASE-CR4 |
| Data Link Protocol: | 40 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 40Gbps |
| Total Number of Ports: | Dual-Ports |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Expansion Slot Type: | QSFP+ |
Dimensions Specifications | |
| Width: | 2.7" |
| Height: | 6.6" |
| Depth: | 4.5" |
Miscellaneous : | |
| Device Supported : | Server |