Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
749999-001 HP H244br 12Gb Dual Ports Int Smart Host Bus Adapter
from
$51.00
Ex Tax: $51.00
- Stock: 1
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 749999-001
- Weight: 2.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 726809-B21
$440.00
Ex Tax:$440.00
$150.00
Ex Tax:$150.00
$440.00
Ex Tax:$440.00
Highlighted Features
- HPE
- 12Gigabit/s
- H244br
- PCI Express 3.0 x8
- Dual Port
- Network Interface Card
- Retail Part #: 749999-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HP 12GB ETHERNET - H244br is a high performance PCI Express (PCIe) Dual Port, copper, multifunction Gigabit Server Adapter for the discerning ProLiant customer used to optimum performance.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | SAS Controller |
| Product Model: | H244br |
| Data Transfer Rate: | 12Gigabit/s |
| Interface: | PCI Express 3.0 x8 |
| Form Factor: | Internal |
| Data Link Protocol: | Fast Ethernet |
| Total Number of Ports: | Dual Port |
| Raid Level: | 0,1,5 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 15.87 oz |
| Height: | 3.1 in |
| Depth: | 13.5 in |
| Width: | 9 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | HDD,SSD |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| N/A |