Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
749800-001 HP Smart Array P244br/1GB 12Gb 2-ports Int SAS Controller
from
$29.00
Ex Tax: $29.00
- Stock: 3
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 749800-001
- Weight: 2.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 749680-B21
$440.00
Ex Tax:$440.00
$150.00
Ex Tax:$150.00
$440.00
Ex Tax:$440.00
Highlighted Features
- HP
- P244br
- 12GB
- Smart Array
- PCI Express 3.0 x 8
- SAS
- FBWC
- 2 Ports
- Retail Part #: 749800-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HP Smart Array P244br Controller is a standard Flexible Smart Array, SAS RAID controller that provides enterprise class storage performance & data protection.
It features two internal physical links and delivers increased server uptime by providing advanced storage functionality with flash-backed write cache FBWC & pre-failure warning.
Controller Card Specification | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | SAS Controller |
| Data Transfer Rate; | 12Gbps |
| Upgrade Type: | System Specific |
| Sub-Category: | Smart Array |
| Buffer Size: | 1GB |
| Generation: | P244br |
| Interface Type: | PCI Express 3.0 x 8 |
| RAID Level: | 0, 1, 10 |
| Ports: | SAS Ports / 2 |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Supported Devices: | Disk Array Raid |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 450 g |
| Height: | 9.04 cm |
| Depth: | 13.46 cm |
| Width: | 3.12 cm |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |