Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
- Stock: 8
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 610724-001
- Weight: 2.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 610724-001
Highlighted Features
- HP
- 10Gbps
- PCI Express x8
- 10GBase-KX4
- Dual Port
- 10Gigabit Ethernet Card
- Retail Part #: 610724-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The next generation of HP InfiniBand Adapters for select HP ProLiant BLc, DL, ML, SL, and XL servers, Gen8 and Gen9 models. Based on Mellanox ConnectX-3 Pro technology for unprecedented scalability and fabric flexibility, they are all dual ported and can function as a dual ported InfiniBand card, a dual ported Ethernet card, or a mixed function card in rack servers. Combined with HP InfiniBand FDR edge switches, they deliver low-latency InfiniBand bandwidth, up to 56 Gb/s Fourteen Data Rate (FDR) or up to 40 Gb/s Quad Data Rate (QDR), for performance driven server and storage clustering applications in High Performance Computing (HPC) and enterprise data centers.
Host Channel Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | 10Gigabit Ethernet Card |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Interface: | PCI-Express x8 |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Availability: | Special Order |
| Network Technology: | 10GBase-KX4 |
| Total Number of Ports: | Dual Port |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Protocol supported: | Ethernet |
| Device Supported: | PC |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1 lb |
| Height: | 7.5" |
| Width: | 10.3" |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant BL2x220c G6 | HP ProLiant BL465c G7 | |
| HP ProLiant BL490c G7 | HP ProLiant BL620c G7 | |
| HP ProLiant BL680c G7 | ||