Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
TXCMC Dell ADAPTEC ASR-8405 12Gbps SAS/SATA PCIe x8 Raid Controller
from
$87.49
Ex Tax: $87.49
Product Description
Dell ADAPTEC ASR-8405 12Gbps SAS/SATA PCIe x8 Raid Controller
Highlighted Features
- Dell
- ADAPTEC
- ASR-8405
- 12Gbps
- SAS/SATA
- PCI Express 3.0 x8
- Raid Controller Card
- Part #: TXCMC
Note: All product details are provided by Dell Enterprises.
Controller Card Specification | |
| Brand: | Dell |
| Model: | ASR-8405 |
| Product Type: | Raid Controller Card |
| Interface: | SAS/SATA |
| Data Transfer Rate: | 12Gbps |
| Bus Type: | PCI Express 3.0 x8 |
| Channel Qty: | 8 |
| RAID Level: | RAID 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Operating Temperature: | 0°C - 55°C |
| Form Factor: | Plug-in Card |
Dimensions | |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 3 lb |
Compatibility | ||
| N/A |