Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
0VM02C Dell PERC H710 6Gbps SAS PCIe 2.0 x8 Raid Controller Card
from
$27.40
Ex Tax: $27.40
Product Description
Dell PERC H710 6Gbps SAS PCIe 2.0 x8 Raid Controller Card
Highlighted Features
- Dell
- H710
- 6Gbps
- SAS
- PCI Express 3.0 x8
- 512MB
- Raid Controller Card
- Part #: 0VM02C
Note: All product details are provided by Dell Enterprises.
Controller Card Specification | |
| Brand: | Dell |
| Model: | H710 |
| Product Type: | Raid Controller Card |
| Interface: | Serial Attache SCSI |
| Data Transfer Rate: | 6Gbps |
| Bus Type: | PCI Express 2.0 x8 |
| Cache: | 512MB NV |
| Channel Qty: | 8 |
| RAID Level: | RAID 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Operating Voltage: | +3.3V |
| Operating Temperature: | 0°C - 55°C |
| Form Factor: | Plug-in Card |
Dimensions | |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 3 lb |
Compatibility | ||
| PowerEdge R620 | PowerEdge R820 | |
| PowerEdge T320 | PowerEdge T420 | |
| PowerEdge T620 |