Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
792834-001 HP Ethernet 10Gb Dual Port 557SFP+ Network Adapter
from
$26.50
Ex Tax: $26.50
- Stock: 2
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 792834-001
- Weight: 4.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- UPC: 888793585016
$440.00
Ex Tax:$440.00
$150.00
Ex Tax:$150.00
$440.00
Ex Tax:$440.00
Highlighted Features
- HP
- 10Gb
- 557SFP+
- PCI Express 3.0 x8
- Dual Port
- SFP+
- 10GBase-X
- Ethernet Network Adapter
- Part #: 792834-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The new HP Ethernet 10Gb 2-port 557SFP+ Adapter converges data center traffic and offloads server networking tasks for HP ProLiant rack and tower servers, to help cloud, enterprise and Telco customers improve IT service delivery, reduce costs and deliver greater data center efficiency.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | 10Gigabit Ethernet Card |
| Media Type Supported: | Optical Fiber |
| Model: | 557SFP+ |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Data Link Protocol: | 10 GigE |
| Interface: | PCI-Express 3.0 x8 |
| Form Factor: | Plug-in card |
| Network Technology: | 10GBase-X |
| Total Number of Ports: | Dual |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.45 kg |
| Height: | 2.3" |
| Depth: | 9.5" |
| Width: | 7.5" |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| HP ProLiant DL20 Gen9 | HP ProLiant DL560 Gen9 | |
| HP ProLiant ML350 Gen9 | ||