Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
789897-001 HPE Ethernet 1Gb Quad Port RJ-45 331FLR Adapter
from
$18.00
Ex Tax: $18.00
- Stock: 2
- Brand: Hewlett Packard
- Model: 789897-001
- Weight: 2.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: 789897-001
$440.00
Ex Tax:$440.00
$150.00
Ex Tax:$150.00
$440.00
Ex Tax:$440.00
Highlighted Features
- HP
- 1Gbps
- 331FLR
- PCI Express 2.0 x4
- Quad Port
- Gigabit Ethernet Card
- Part #: 789897-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The 331FLR a high performance PCI Express (PCIe) Quad Port, copper, multifunction Gigabit Server Adapter for the discerning Proliant customer used to optimum performance.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | Gigabit Ethernet Card |
| Interface: | PCI-Express 2.0 x4 |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Data Transfer Rate: | 1GB/s |
| Network Technology: | 10/100/1000Base-T |
| Total Number of Ports: | Quad Ports |
| Number of Network -RJ-45 Ports: | 4 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Width: | 3 in |
| Height: | 4.6 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | Server |
| Environmentally Friendly: | Yes |