New
Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
0F6FXM Dell Mellanox CX623106A ConnectX-6 DX EN 100Gbe Dual Port Ethernet Adapter
from
$556.90
Ex Tax: $556.90
$440.00
Ex Tax:$440.00
Product Description
Dell Mellanox CX623106A ConnectX-6 DX EN 100Gbe Dual Port Ethernet Adapter
Highlighted Features
- Dell
- Mellanox CX623106A
- ConnectX-6 DX EN
- 100Gbe
- Dual Port
- PCI Express
- Ethernet Adapter
- Optional Part #: 0F6FXM
Note: All product details are provided by Dell-Enterprises.
Dell Mellanox 100Gbps Dual Port Ethernet Adpater - is a high performance, Multifunction Gigabit Server Adapter for the discerning customer used to optimum performance.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | Dell |
| Product Type: | Ethernet Adapter |
| Product Model: | CX623106A |
| Interface Type: | PCI Express 4.0 x16 |
| Data Transfer Rate: | 100Gbps |
| Data Link Protocol: | 100 Gigabit Ethernet |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Total Number of Ports: | Dual Port |
| Ports Type: | QSFP56 |
| Connectivity Technology: | Wired |
Dimensions | |
| Dimensions: | 10 x 8 x 4 in |
| Weight: | 2 lb |
Miscellaneous | |
| Device Supported: | Server |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| COMPATIBILITY | |
| N/A |