Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
P9D94A HP SN1100Q 16Gb PCI-e 3.0 x2 2-Port Fiber Channel HBA
from
$114.00
Ex Tax: $114.00
- Stock: 1
- Brand: Hewlett Packard
- Model: P9D94A
- Weight: 4.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: P9D94A
$150.00
Ex Tax:$150.00
$150.00
Ex Tax:$150.00
$440.00
Ex Tax:$440.00
Highlighted Features
- HP
- 16GB
- Host Bus Adapter
- Fiber Channel
- Dual-Port
- PCI-Express 3.0 x2
- Retail Part #: P9D94A
- Option Part #: P9D94-63001 853011-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HPE StoreFabric 16Gb Host Bus Adapters are designed to support ProLiant Servers with PCI-Express slots to connect to Hewlett Packard Enterprise Storage Arrays using the 16/8/4 Gb Fibre Channel protocol.. This HBA is ideal for driving cost-effective & reliable.
Host Bus Adapter Specification | |
| Brand: | HP |
| Device Type: | Host Bus Adapter |
| Model: | SN1100Q |
| Product Line: | StoreFabric |
| Product Type: | Fibre Channel HBA |
| Data Transfer Rate: | 16 Gbit/s |
| Connectivity technology: | Wired |
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 131 °F |
| Expansion Slot Type: | SFP+ |
| Cabling Type: | Fiber Optic |
| Host Interface: | PCI Express |
| Host Bus: | PCI-e 3.0 x2 |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Fibre Channel Ports: | 2 |
| Interfaces: | 2 x 16Gb Fibre Channel |
Dimensions Specifications | |
| Height: | 12 in |
| Width: | 8.5 in |
| Depth: | 4.5 in |
| Compatibility | ||
| N/A |