Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
V1R9K Dell 800GB 12Gbps SAS 2.5" MLC Mixed Use Internal Solid State Drive
from
$189.66
Ex Tax: $178.50
Product Description
Dell 800GB 12Gbps SAS 2.5" MLC Mixed Use Internal Solid State Drive
Highlighted Features
- Dell
- 800GB
- 12Gbps
- SAS
- 2.5"
- Solid State Drive
- Retail Part #: V1R9K
- Optional Part #: 0V1R9K
Note: All product details are provided by Dell Enterprise.
Dell 800GB (SAS) solid-state drive (SSD) family. The synergistic relationship between HGST’s throughput-enhancing SSDs and traditional HDDs provides cost effective, end-to-end enterprise-class storage solutions, delivering reliability, compatibility, capacity, cost and system performance. This combination makes HGST a leading SSD/HDD provider with the experience and technology needed to meet escalating reliability, endurance and performance in the most demanding enterprise environments.
Specification | |
| Brand: | Dell |
| Product Type: | Solid State Drive |
| Storage Capacity: | 800GB |
| Form Factor: | 2.5" |
| Interface Type: | SAS |
| Data Transfer: | 12Gbps |
| 4KB Random Read: | 130,000/100,000 IOPS |
| 4KB Random Write: | 110,000/30,000 IOPS |
| Operating temperature: | 0 - 70 °C |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2 lb |
| Dimension: | 10 x 8 x 4 |
Miscellaneous | |
| Device Supported: | Server |
| Environmentally Friendly: | Yes |
Compatibility | ||
| N/A | ||